Od lat gromadzimy informacje o kresowych kapłanach, którzy w różnych latach pełnili posługę w parafiach Olejów, Trościaniec Wielki i Załoźce. Wiemy, że czternastu z nich przeżyło wojnę. Razem ze swoimi parafianami opuścili Kresy i przenieśli się w obecne granice Polski. Większość z nich pracowała potem w nowych parafiach na Ziemiach Zachodnich, ale nie tylko. Tu też doczekali emerytury i zmarli. Dla ośmiu księży znamy miejsca spoczynku. Z tego jeden grób (ks. Gajewskiego z Załoziec) już został sfotografowany przez naszego Czytelnika, pana Bosakowskiego, więc pominąłem go na liście. O szerściu nie wiemy jeszcze, gdzie zostali pochowani. Być może na terenie któreś z parafii, gdzie po wojnie pracowali?
Chcielibyśmy uzupełnić nasze materiały o księżach zdjęciami ich mogił na terenie Polski. O niektórych z nich ludzie wciąż pamiętają - co widać po pięknym nagrobku księdza Gajewskiego w Bojkowie. O innych, którzy mają mogiły poza skupiskami Kresowian, być może zapomniano. Dawni parafianie i ich potomkowie nie wiedzą, gdzie zostali pochowani kapłani z Kresów. Warto ich przywrócić ludzkiej pamięci. Znając miejsce spoczynku, może ktoś z Czytelników zechce odwiedzić ich groby, zmówić modlitwę czy zapalić znicz. Także ludzie nie związani z kawałkiem Kresów, z którego pochodzą nasi przodkowie, a mieszkający w miejscowościach, gdzie pochowano naszych księży - jeśli trafią przypadkiem na te zdjęcia grobów w internecie, może dowiedzą się więcej o człowieku, zainteresują jego losami, lepiej zadbają o mogiłę.
Bardzo prosimy o pomoc naszych Czytelników. Jeśli mieszkacie w pobliżu cmentarzy, gdzie pochowano naszych księży - prosimy o odszukanie ich grobów i zrobienie kilku zdjęć. Zamieszczamy także znane miejscowości, gdzie po wojnie pełnili posługę kapłani, których miejsc spoczynku jeszcze nie ustaliliśmy. Być może niektórzy są tam pochowani? Może ktoś z Was mógłby to sprawdzić? Zapytać ludzi, czy aktualnego księdza proboszcza?
Poszukujemy także książki "Eksterminacja narodu polskiego i kościoła rzymskokatolickiego przez ukraińskich nacjonalistów w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1945", opracowanie ks. Józef Wołczański, rok wydania 2006. Są tam piękne biogramy kapłanów, w tym również ich powojenne losy. Fragmenty są widoczne w Google Books, niestety - przycięte (nie widać końcówki informacji - o powojennych losach, w tym może dacie miejscu i śmierci).
Administratorzy
MOGIŁY KRESOWYCH KAPŁANÓW - POSZUKUJEMY ZDJĘĆ:
WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE
cmentarz parafialny w miejscowości Raczkowo, gmina Skoki, powiat wągrowiecki
grób księdza Henryka Huchro, zm. 12 XI 1969 (wikariusza w Olejowie w 1942 roku)
WOJEWÓDZTWO OPOLSKIE
cmentarz komunalny w miejscowości Głubczyce, powiat głubczycki
grób księdza Michała Norka, zm. 25 XII 1981(wikariusza w Olejowie w latach 1938-1941)
(ksiądz Michał Norek jest modelowym przykładem takiego zapomnienia - zmarł w Głubczycach w Domu Pomocy Społecznej w czasach stanu wojennego, na jego mogile nie umieszczono nawet wzmianki, że był kapłanem; zdjęcie grobu możecie zobaczyć tutaj http://www.grobonet.com/glubczyce/2/pochowany/247993/Norek-Micha%C5%82 ; nie możemy jednak używać u nas materiałów z obcych stron internetowych, dlatego bylibyśmy wdzięczni za sfotografowanie tego grobu przez kogoś z Czytelników, jeśli mieszka niedaleko)
WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE
cmentarz parafialny w miejscowości Bystrzyca Kłodzka, powiat kłodzki
grób księdza Franciszka Bajera, zm. 14 X 1986 (ekspozyta w Reniowie i wikariusza w Załoźcach w latach 1937-1945)
cmentarz parafialny w miejscowości Uraz, gmina Oborniki Śląskie, powiat trzebnicki
grób księdza Franciszka Dorożyńskiego, zm. 23 III 1972 (proboszcza w Olejowie w latach 1923-1939)
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
cmentarz parafialny Kraków - Skotniki, ul. Skotnicka 139a
grób księdza Mieczysława Moryla, zm. 25 X 1974 (ostatniego proboszcza w Olejowie w latach 1939?-1944)
WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE
cmentarz w miejscowości Leżajsk, powiat leżajski
grób księdza Adolfa Tarczyńskiego, zm. luty 1954 (administratora w Olejowie w latach 1917-1918)
cmentarz parafialny w miejscowości Racławice, gmina Nisko, powiat niżański
grób księdza Bronisława Wasyla, zm. 1982 (wikariusza w Załoźcach w latach 1934-1936)
NIE USTALONE JESZCZE MIEJSCA SPOCZYNKU:
- ksiądz Walenty Garczyński (proboszcz w Trościańcu Wielkim w latach 1934-1938)
data i miejsce śmierci NN, po wojnie (lata NN) był proboszczem w miejscowości Drobnin (gmina Krzemieniewo, powiat leszczyński, województwo wielkopolskie) i w latach 1952-1954 proboszczem w miejscowości Jugów (gmina Nowa Ruda, powiat kłodzki, województwo dolnośląskie)
- ksiądz Julian Gramse (ekspozyt w Trościańcu Wielkim w latach 1911-1913)
zm. 17 IX 1953 roku w Lipnicy parafia Pniewy, powiat szamotulski, województwo wielkopolskie
(uwaga: w Pniewach jest dom zakonny Sióstr Urszulanek, u których ks. Gramse był pod koniec życia kapelanem - być może tu został pochowany?)
- ksiądz Kajetan Gruszecki (proboszcz w Olejowie w latach 1913-1921, proboszcz i dziekan złoczowski w latach 1933-1945)
zm. 1952, miejsce śmierci NN, poza rokiem śmierci brak informacji o powojennych losach
- ksiądz Aleksander Markiewicz (proboszcz w Trościańcu Wielkim w latach 1929-1934, proboszcz w Milnie w latach 1934-1945)
zm. 5 VI 1948 w Bojkowie (dawna nazwa Szynwałd), obecnie dzielnica miasta Gliwice, województwo śląskie
(uwaga: Pan Adolf Głowacki, Milnianin i autor wspomnień o Milnie, posiada informacje, że ks. Markiewicz nie umarł w Bojkowie - tuż przed śmiercią, gdy już był ciężko chory, został stąd zabrany przez rodzinę, prawdopodobnie gdzieś na Podkarpacie, i tam zmarł, niestety w Bojkowie ślad się urywa - tu też bylibyśmy wdzięczni za wszelkie wiadomości)
- ksiądz Franciszek Pyznar (ekspozyt w Białogłowach i wikariusz w Załoźcach w latach 1939-1944?)
data i miejsce śmierci NN, po wojnie w latach 1946-1954 był proboszczem w miejscowości Goczałków (gmina Strzegom, powiat świdnicki, woj. dolnośląskie), a także (lata NN) proboszczem parafii św. Hieronima w Bytomiu Odrzańskim (powiat nowosolski, województwo lubuskie)
- ksiądz Edward Studziński (ostatni proboszcz w Trościańcu Wielkim w latach 1938-1945)
zm. 1968, miejsce śmierci NN, po wojnie pracował w Opolskiem, a później na Śląsku, w latach 1954-1965 był proboszczem parafii św. Barbary w Bytomiu, województwo śląskie.
(uwaga: prawdopodobnie pochowany w Bytomiu, ale tu nie mamy jeszcze potwierdzenia)
Zdjęcia grobu ks. Gajewskiego na cmentarzu w Bojkowie (proboszcza w Załoźcach w latach 1932-1945), nadesłał Pan Zbigniew Bosakowski
(kliknij, żeby powiększyć)
Nekrolog ks. Mieczysława Moryla w "Dzienniku Polskim", Kraków 26 X 1974
Edytowane przez Remek dnia 19-04-2014 23:16 |