dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Użytkowników Online
Gości Online: 55
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 578
Nieaktywowany Użytkownik: 2
Najnowszy Użytkownik: ~Anna Wetoszka
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Najaktywniejsi
Na miejscu 1 jest:
~henryksliwa
Avatar

Punktacja:
Ogólne: 248
Bonusy: 0
Kary: 0

2) ~Stanislaw (46 pkt.)
3) ~zdzich (31 pkt.)
4) ~Przybos (27 pkt.)
5) ~Jerzy Wodecki (26 pkt.)
6) ~edward (24 pkt.)

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Zobacz Temat
Olejów na Podolu | Forum olejowskie | Szukam informacji / proszę o pomoc
Strona 1 z 2 1 2 >
Autor rodzina Sąsiadek
~EwaSasiadek
Użytkownik

Dodane dnia 05-11-2012 19:35
Witam,

poszukuję informacji na temat mojej rodziny ze Złoczowa, Załoźców i okolic.

dziadek Eugeniusz Sąsiadek (ur.12.02.1928, zm.04.02.1986), pradziadek Jan Sąsiadek (ur.16.09.1898, zm.22.09.1954), prapradziadek Franciszek Sąsiadek żonaty z Anną z domu Góral. Jeżeli potrzeba mogę dostarczyć większej ilości informacji. Z góry dziękuje za pomoc.

Pozdrawiam,
Ewa Sąsiadek
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: rodzina Sąsiadek
^Remek
Administrator

Dodane dnia 06-11-2012 02:01
Jakich konkretnie informacji Pani poszukuje?

O żyjących krewnych, o czasach przedwojennych, czy o kolejnych pokoleniach przodków wstecz?

W pierwszych dwóch tematach nie mamy informacji - może Czytelnicy pomogą?

W ostatnim za to coś by się znalazło. Mam w materiałach nazwiska rodziców Franciszka Sąsiadka i Anny z domu Góral. Czyli Pani praprapradziadków. Jeśli to Panią interesuje, umieszczę wypisy.

Pozdrawiam
Remigiusz Paduch, administrator
www.porcelanki.net Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: rodzina Sąsiadek
~EwaSasiadek
Użytkownik

Dodane dnia 06-11-2012 07:23
Dzień dobry,
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Najbardziej interesują mnie kolejne pokolenia wstecz, więc będę wdzięczna za wszelkie informacje. Mam trochę danych uzyskanych od żyjącej rodziny, może będą przydatne jesieś dodatkowe informacje? A gdyby przy okazji wśród forumowiczów znalazł się ktoś, kto wie cokolwiek innego na temat moich przodków, to także proszę o kontakt.
Serdecznie dziękuję.
Pozdrawiam,
Ewa Sąsiadek.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: rodzina Sąsiadek
^Remek
Administrator

Dodane dnia 06-11-2012 15:24
Cieszę się, że mogę pomóc.

Tu akurat ma Pani szczęście. Kopii stron ksiąg kościelnych z Załoźcami mamy w zbiorach niewiele. Około dwudziestu z samym miasteczkiem i gdzieniegdzie końcówki Załoziec (ostatnie chrzty / śluby / zgony w danym roczniku) na stronach z wioską Białogłowy. Nasi Dobrodzieje wykupują z tych ksiąg tylko strony z wioskami, z ktorych pochodzą ich rodziny.

Z ksiąg parafii załozieckiej mamy na przykład 725 stron z mieszkańcami wioski Trościaniec Wielki. Jednak to Załoźce były największym skupiskiem Polaków na terenie parafii. Więc pewnie stron z mieszkańcami Załoziec będzie więcej. Oceniam je na co najmniej 900-1.000. Czyli większość archiwaliów stamtąd (i na pewno wielu Pani przodków) jest poza moim zasięgiem.

Znalazłem w naszych materiałach dwa chrzty i jeden zgon.

W pierwszym chrzcie są dane kolejnego pokolenia Pani przodków (czyli czwórki praprapradziadków).

Rok 1897, urodzony 2 grudnia, ochrzczony tego samego dnia
Załoźce, dom nr 147
dziecko: Wiktor Sąsiadek
ojciec: Franciszek Sąsiadek, syn Adama i Katarzyny z domu Myszka
matka: Anna Góral, córka Michała i Agnieszki z domu Prus
rodzice chrzestni: Józef Sąsiadek i Anna Trembowlecka

I kolejny chrzest. Ojcem jest tu Józef Sąsiadek, brat Pani prapradziadka Franciszka (zapewne on był ojcem chrzestnym Wiktora powyżej). Załączyłem go ze względu na inne nazwisko panieńskie matki Józefa:

Rok 1897, urodzony 7 października, ochrzczony tego samego dnia
Załoźce, dom nr 145
dziecko: Zofia Sąsiadek
ojciec: Józef Sąsiadek, syn Adama i Katarzyny z domu Góral
matka: Maria Trembowlecka, córka Michała i Anny z domu Kulczyńskiej
rodzice chrzestni: Szczepan Czechowicz i Paraskewa Sąsiadek, żona Michała

Na koniec księga zgonów. Z niej będzie informacja o latach życia pani prapraprababki Katarzyny. Dodatkowo jest zapisana jako wdowa, czyli jej mąż Adam Sąsiadek umarł przed rokiem 1899.

Rok 1899, zmarła 20 kwietnia, pochowana 22 kwietnia
Załoźce, dom nr 147
Katarzyna Sąsiadek z domu Góral, wdowa po Adamie Sąsiadku
wiek 70 lat, przyczyna zgonu "marasmus" (wyniszczenie)

Tu niestety są tzw. "kwiatki" z jej nazwiskiem panieńskim. Typowe w XIX-wiecznych księgach, ówcześni kapłani prowadzili je bardzo niestarannie i często natrafiam na takie pomyłki i przekłamania. Raz jest zapisana jako z domu Myszka, dwa razy jako z domu Góral. Stawiałbym więc na razie na wersję Góral (2:1). Gdyby się udało trafić na więcej danych (kolejne chrzty czy śluby) sytuacja byłaby bardziej klarowna.

Pozdrawiam
Remigiusz Paduch
Edytowane przez Remek dnia 06-11-2012 15:25
www.porcelanki.net Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: rodzina Sąsiadek
~EwaSasiadek
Użytkownik

Dodane dnia 06-11-2012 23:11
Panie Remigiuszu,

Serdecznie dziękuję za pomoc! To niesamowite, że dysponując tak niewielką ilością informacji udało się Panu odnaleźć tak wiele w tak krótkim czasie. Jestem niezmiernie wdzięczna.

Pozdrawiam serdecznie.
Ewa Sąsiadek



P.S.


czytając artykuł:
http://www.olejow.pl/readarticle.php?article_id=395

Wśród "zaginieni z Załoziec" zauważyłam następującą osobę:

SĄSIADEK JAN s. Franciszka, ur. 1904 r. w m. Załoźce, obwód Tarnopol, wachmistrz 3 pułku ułanów, zaginął bez wieści 12 II 1945 r. CAW, III-139/125, s. 91.

podejrzewam, że może tu chodzić o mojego pradziadka, chociaż data urodzenia nie zgadza się.

Mój pradziadek, Jan Sąsiadek, syn Franciszka, urodził się 16 września 1898r. w Załoźcach, zmarł 22 września 1954r. W 1944 roku był wachmistrzem 3go Pułku Kawalerii w I Armii Wojska Polskiego. Moja prababcia otrzymała wiadomość o następującej treści: Jan Sąsiadek, ur. w Załoźcach, w walkach w wojnie obronnej wykazał się dużym bohaterstwem i męstwem, był ranny i zmarł wskutek ran 12.II.1945r. Został pochowany z pozostałymi żołnierzami we wsi (nazwa nieczytelna). (inne źródła podają datę 12.II.1945 jako dzień, w którym trafił do niemieckiego obozu Salzwedel). Po tym moja prababcia wraz z dziećmi wyruszyła w podróż do Roszkowic (okolice Byczyny i Kluczborka). Gdy czekali na przeładunek w Tarnowskich Górach spotkali mojego pradziadka Jana, okazało się, że jednak żyje.

Być może dla kogoś ta informacja okaże się przydatna?
Edytowane przez EwaSasiadek dnia 06-11-2012 20:55
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: rodzina Sąsiadek
^Remek
Administrator

Dodane dnia 07-11-2012 15:24
Pani Ewo,

to wcale nie jest dużo. Przynajmniej jeszcze jedno pokolenie Pani przodków Sąsiadków spokojnie znalazłoby się w księgach. Może zachował się ślub Adama i Katarzyny - pewnie między 1845 a 1855. Albo chrzty Franciszka i Józefa, lub kogoś z ich rodzeństwa. Od roku 1853 w Załoźcach zaczęli porządnie księgi prowadzić. Przy chrztach dane obojga rodziców z ich rodzicami (czyli dziadkami ochrzczonego).

Ale to musiałaby Pani do Mormonów się wybrać.

Informacje o wojennych losach Pani pradziadka bardzo ciekawe - na pewno chodzi o tą samą osobę. Z tą datą urodzenia zapewne jakiś błąd w ewidencji.

I tu strasznie szkoda trzymać takie informacje na forum. Zostaną z czasem zakopane pod innymi wątkami. Może zechciałaby Pani dopisać to jeszcze raz jako komentarz pod artykułem o żołnierzach LWP? Zostałby trwalszy ślad i każdy Czytelnik zainteresowany losami żołnierzy z Kresów poczytałby dodatkowe informacje o Janie Sąsiadku z Załoziec. Moim zdaniem warto.

Pozdrawiam
Remigiusz Paduch
www.porcelanki.net Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: rodzina Sąsiadek
~EwaSasiadek
Użytkownik

Dodane dnia 08-11-2012 11:10
Panie Remigiuszu,

dziękuję, nie zauważyłam wcześniej tej opcji pod artykułem. Komentarz właśnie dodałam.

Pozdrawiam,
Ewa Sąsiadek
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: rodzina Sąsiadek
^Kazimierz
Administrator

Dodane dnia 08-11-2012 13:26
Bolesław Sąsiadek z Załoziec na Wikipedii
http://pl.wikipedia.org/wiki/Boles%C5%82aw_S%C4%85siadek


-
Pozdrawia
Kazimierz Dajczak
Babimost
http://olejow.pl
http://olejow.pl/news.php Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: rodzina Sąsiadek
~EwaSasiadek
Użytkownik

Dodane dnia 14-11-2012 20:13
Panie Kazimierzu,

bardzo dziękuję za link! Znalazłam już kiedyś tego Bolesława Sąsiadka w Internecie, ale nie byłam w stanie dopasować go w żaden sposób do mojego drzewa genealogicznego. Teraz widzę, że jeśli jego ojciec Józef był bratem mojego prapradziadka Franciszka, to Bolesław Sąsiadek mógł być kuzynem mojego pradziadka Jana.

Raz jeszcze dziękuję i pozdrawiam,
Ewa Sąsiadek
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: rodzina Sąsiadek
^Remek
Administrator

Dodane dnia 15-11-2012 02:26
Pani Ewo. Jeszcze coś się znalazło. smiley

Właśnie posprzątałem w komputerze Załoźce. Pod kątem przyszłych pytań o przodków, gdyby jeszcze ktoś z Użytkowników tym się interesował. Jest już osobny folder i tam wszystkie strony z Załoźcami, jakie udało mi się odnaleźć. Łącznie 23 strony chrztów, 24 strony ślubów, 21 stron zgonów. Na około (co najmniej) 1000 stron z Załoźcami, które pewnie się zachowały w archiwach, nie jest to dużo.

I znów coś mam dla Pani. Materiały ze stron, których wcześniej nie zauważyłem. Te akurat były z Trościańcem Wielkim.

Kolejne pokolenie Pani przodków. Rodzice Adama Sąsiadka.

Rok 1858, urodzona 27 grudnia, ochrzczona tego samego dnia
Załoźce, dom nr 192
dziecko: Agnieszka Sąsiadek
ojciec: Adam Sąsiadek, syn Bonifacego i Teresy z domu Wołowicz, bednarz (oryg. "doliarius" ),
matka: Katarzyna Góral, córka Tomasza i Magdaleny z domu Myszka, bednarzówna (oryg. "doliaris filia" )
rodzice chrzestni: Bazyli Fedorowicz, szewc i Maria Wodecka, żona woźnicy

(Matka chrzestna - ta żona woźnicy - to córka ekonoma w Trościańcu Wielkim, czyli panna z dobrego domu, która wyszła za chłopa - w połowie XIX wieku to jeszcze rzadko spotykany mezalians, to już jednak nie należy do historii o Pani przodkach)

Rok 1823, zmarł 18 czerwca, pochowany 20 czerwca
Załoźce, dom nr 142
Jan Sąsiadek, syn mieszczan Bonifacego i Teresy z domu Wołowiczowej
wiek 8 dni, przyczyna zgonu słabość

Pozdrawiam
Remigiusz Paduch
Edytowane przez Remek dnia 15-11-2012 02:30
www.porcelanki.net Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: rodzina Sąsiadek
~EwaSasiadek
Użytkownik

Dodane dnia 15-11-2012 16:43
Panie Remigiuszu,

widzę, że mam ogromne szczęście, że trafiłam na Pana smiley Bardzo dziękuję!
Mam coraz "wyższe" drzewo genealogiczne i coraz lepszą bazę do dalszych poszukiwań. Jestem niezmiernie wdzięczna.

Zauważyłam, że pojawia się tu nazwisko Myszka. Jest to także nazwisko panieńskie mojej prababci (od strony babci) i zastanawiam się, czy przypadkiem nie ma w Pańskim archiwum czegoś na temat tej części rodziny?

Franciszka Myszka
urodzona: prawdopodobnie 12 maja 1900, Załoźce
mąż: Stanisław Michalczewski (ojciec: Paweł, matka: Agnieszka)
ślub ze Stanisławem Michalczewskim: 12 maja 1924, Załoźce
dzieci: Janina i Danuta
ojciec: Feliks Myszka
matka: Anna Jankowska

Mam nadzieję, że nie nadużywam Pańskiej życzliwości.
Jeszcze raz serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam,
Ewa Sąsiadek
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: rodzina Sąsiadek
^Remek
Administrator

Dodane dnia 16-11-2012 14:54
Pani Ewo, lubię pomagać w szukaniu przodków - i po to jest ta strona. Ale nie zawsze mogę. Z braku materiałów duża część pytań na forum pozostaje bez odpowiedzi. Dlatego cieszę się, że ostatnio mogłem dużo pomóc Pani i naszemu Użytkownikowi z Kanady, który pytał o wioskę Białogłowy. Z Białogłowami akurat było łatwiej, bo właśnie kompletujemy strony z tą wioskę. Ale przy Załoźcach naprawdę miała Pani dużo szczęścia.

Niestety, przy Pani drugim pytaniu już się nie udało. O Franciszce i jej rodzicach nic nie ma. Z rodziny Myszka jest trochę materiałów, to stary ród załoziecki. Tak samo jest coś z rodu Jankowskich. Ale nie ma połączenia z Feliksem i Anną.

Znalazłem za to inny materiał dot. rodziny Myszka i Pani przodków. Imię ojca Magdaleny Myszka, żony Tomasza Górala. W oryginale nazwisko Góral zapisane przez "u" smiley. Ale matki już nie wymieniono (podobnie jak rodziców Tomasza Górala). Wpisy z lat 30-tych były często niedokładne.

Rok 1838, urodzony 29 września, ochrzczony tego samego dnia
Załoźce, dom nr 129
dziecko: Michał Gural
ojciec: Tomasz Gural
matka: Myszka Magdalena, córka Pawła
rodzice chrzestni: Myszka Krzysztof i Gural Maria, żona Wojciecha

Pozdrawiam
Remigiusz Paduch
Edytowane przez Remek dnia 16-11-2012 15:15
www.porcelanki.net Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: rodzina Sąsiadek
~EwaSasiadek
Użytkownik

Dodane dnia 16-11-2012 20:25
Panie Remigiuszu,

raz jeszcze bardzo dziękuję! To dopiero początek moich poszukiwań, więc jeśli dotrę z czasem do informacji, które mogłyby być przydatne osobom odwiedzającym tę stronę, to bardzo chętnie się podzielę smiley

Pozdrawiam serdecznie,
Ewa Sąsiadek
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: rodzina Sąsiadek
^Remek
Administrator

Dodane dnia 18-11-2012 17:17
W grudniu na pewno będziemy mieli jeszcze jakieś kopie z Załoźcami. Dojdzie sporo stron z wioską Białogłowy, a tam prawie zawsze jest końcówka roku Załoziec. Tak że niech Pani do nas zagląda w styczniu. Może znów coś się trafi.

Oprócz tego robię właśnie kwerendy Załoziec do nas na stronę Olejów. Wypiszę w nich wszystko co mamy. Chrztów np. jest 178. W tym dwa pozyskane w księdze chrztów Milna (w r. 1870 ksiądz omyłkowo wpisał). Pewnie kolejni Czytelnicy skorzystają.

A gdyby Pani zechciała sobie kiedyś zamówić kopie z Załoziec - to gorąca prośba o użyczenie. Pro publico bono.

Pozdrawiam
Remigiusz Paduch
Edytowane przez Remek dnia 18-11-2012 17:27
www.porcelanki.net Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: rodzina Sąsiadek
~EwaSasiadek
Użytkownik

Dodane dnia 18-11-2012 18:34
Zaglądam na bieżąco i w styczniu też z pewnością zajrzę smiley
A jeśli zamówię kopie z Załoziec, to na pewno ich użyczę. Sama skorzystałam z dostępnych zasobów, więc bardzo chętnie się odwdzięczę smiley

Pozdrawiam,
Ewa Sąsiadek
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: rodzina Sąsiadek
~violetta bryl
Użytkownik

Dodane dnia 27-01-2013 09:47
Witam Pani Ewo.Moja babcia Rozalia Jaworska córka Anny Sąsiadek z domu Strąg.Czy to rodzina z Pani przodkami?Gdzie Pani mieszka?Goraco pozdrawiam.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: rodzina Sąsiadek
~EwaSasiadek
Użytkownik

Dodane dnia 27-01-2013 13:52
Witam Pani Violetto, na chwilę obecną takich osób nie ma w moim drzewie genealogicznym. Ale mój pradziadek, Jan Sąsiadek, miał dwóch braci (Wiktora i Stanisława), o których jeszcze niczego się nie dowiedziałam. Będę pamiętała o Pani babci i prababci, jeśli okaże się, że coś pasuje, to na pewno dam znać. Obecnie mieszkam we Wrocławiu, ale moi dziadkowie i pradziadkowie w trakcie wojny przenieśli się z Załoziec do Byczyny i w okolice Byczyny. To niedaleko Kluczborka w woj. Opolskim. Pozdrawiam serdecznie. Ewa Sąsiadek.
Edytowane przez EwaSasiadek dnia 27-01-2013 13:53
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: rodzina Sąsiadek
~Przybos
Użytkownik

Dodane dnia 12-02-2013 20:41
ALe ma Pani "fory" u Pana Remka, że informację o Pani Rodzinie umieścił w moim temacie. A może ze względu na Myszki, dla Pana
Remka te dwa tematy to jeden ogrooooomny załoziecki Ród.
On coś przed nami ukrywa albo nie chce jeszcze ujawnić.Spokojnie czekać czy likwidować temat. Ja czekam.Pozdrawiam.Przyboś
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: rodzina Sąsiadek
~EwaSasiadek
Użytkownik

Dodane dnia 13-02-2013 13:42
Witam, myślę, że w kwestii genealogii cierpliwość jest niezbędna, a każda dodatkowa informacja, nawet na pierwszy rzut oka nie związana z naszą rodziną, może kiedyś okazac sie przydatna smiley Pozdrawiam, Ewa.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: rodzina Sąsiadek
~Przybos
Użytkownik

Dodane dnia 18-02-2013 19:55
Pani Ewo, poczytałem trochę numerów Gazety Lwowskiej w związku z "wspólnym tematem", takie ogłoszenia pojawiają się trzykrotnie a więc w trzech kolejnych numerach gazety.Czy były skuteczne nie wiadomo. W przypadku "mojej Anastazji" pierwsza licytacja w 1889 niedoszła do skutku i dopiero rok póżniej w 1890 ogłoszono kolejną. Krótko mówiąc, ja mam 6 "rodzinnych Gazet Lwowskich a Pani 3-y . Towarzystwo Kredytowe ze Lwowa nieżle omotało mieszkańców Zalożca i okolic, takich ogłoszeń jest większa ilość. Przyboś
Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 1 z 2 1 2 >
Skocz do Forum:
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020